MENÜ için tıklayınız...

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Hamilelik Belirtileri


Hamile kalmak isteyen bütün bayanların dört gözle beklediği tek şey hamile olduklarına dair belirtilerin bir an önce kendilerinde baş göstermesidir. Bütün insanların farklı olduğu gibi bütün bayanların da kendilerine has biyolojik, metabolik, fiziksel, fizyolojik farklılıkları bulunmaktadır.

Bu farklılıklar o kadar çeşitlidir ki genelleme yapılan bir özellik yani genellikle çoğu bayanda olan bir özellik bir diğer bayanda hiç görülmeyebilir. Dolayısı ile gebelik durumu bayandan bayana kendine has bir özellik taşır.

Buna basit bir örnek vermek gerekirse örneğin çoğu gebe kadında aş erme, mide bulantıları, baş dönmeleri görülürken bir başka gebe kadında bunların hiç biri yaşanmayabilir. Dolayısı ile bütün gebelerde baş gösteren özelliklerin kendinizde olmasını beklemeyin. Hiç bir değişiklik sezemeyip moralinizi de bozmayın. Sadece sabırla bekleyip gebeliğin ilerlemesinin ardından gerekli doktor kontrolleri için bir sağlık kuruluşuna başvurun. 

Gebeliğin oluştuğunu ve sağlıklı bir şekilde ilerlediğini görebilmenin en sağlıklı yolu kan vermektir. Şimdi sağlık ocaklarının da uyguladığı gebelik takibi için devlet hastaneleri ya da özel hastanelere de başvurabilirsiniz. 

Gebe bir kadın genellikle gebe olduğunu vücudundaki bazı değişikliklerden anlayabilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, mide yanmaları, baş dönmeleri, sürekli uykulu ve yorgunluk halleri, sebepsiz sinirlenme, ağlama nöbetleri ya da sebepsiz mutluluk gibi ani duygusal değişimler, göğüslerin dolgunlaşması hatta bazen dokunamayacak kadar şişip ağrı yapmaları, vücudun genel olarak ödem tutması, ellerin ayakların şişmesi, kasıklarda ağrıya benzer bir his, sık sık idrara çıkma, bel ağrıları, kirpiklerde ve gözbebeklerde büyüme, artan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu şeklinde sayılabilir. Genelde gebe kadınların tarif ettiği şikayetler aynı adet dönemindeki şikayetlere çok benzerlik gösterebilir. Dolayısı ile gebe kalmak isteyen kadınların regl belirtilerini gebelikle karıştırmaları çok görülebilen bir durumdur. 

Gebeliğin fiziksel olarak belirtilerinden başka öncelikle gebe bir kadının adetinin gecikmesi gerekmektedir. Çünkü kadınlarda gebelik için her ay meydana gelen yumurtanın o ay döllenip fetusu oluşturması gerekmektedir. Eğer regl gerçekleşirse kadında oluşan yumurtaların hiçbirisi döllenmeyip vücuttan atılmıştır. Bunun yanı sıra gebe kalıp halen regl olan kadınlar da vardır. Biz bu duruma genelde 'üstüne görme' diyoruz. Bunu yaşayan kadınlar gebe olduklarını ancak 3-4 ay sonra farkedebiliyorlar. Bu da istenmeyen gebeliklere mecbur kalmaya neden oluyor. Sakıncası ise gebelik geç farkedildiği için gerekli testler, takipler gerçekleşememektedir. Bunun sonucunda da problemli bebeklerin doğumu meydana gelebilmektedir.

Gebelik belirtileri arasında sonucu yüzde 99 olarak belirtilen gebelik testleri de bulunmaktadır. Bunlar farklı markalar altında bütün eczanelerde bulunmaktadır. Gebelik testlerinin uygulanma şekline değinecek olursak genelde adet gününden 10 gün geçtiğinde daha kesin bir sonuca ulaştırmaktadır. Bunun yanısıra erken gebelik testleri de mevcut olup bunlar diğer gebelik testlerinden bira daha pahalıdırlar fakat adet dönemine yakın tarihlerde de sonuç verebilmektedir. Normal gebelik testleri piyasada 3 ila 5 tl arasında değişmektedir. Erken gebelik testleri ise 15-20 tl civarındadır. Her iki gebelik testlerinde de daha sağlıklı bir sonuç isteniyorsa sabah ilk idrar ile bu testler yapılmalıdır. Test çubuğuna idrarınızı yaptıktan sonra beklemeye başlıyorsunuz ve zaman içinde tek çizgi çift çizgiye dönüyorsa gebelik pozitiftir ama eğer tek çizgi değişmiyorsa gebelik negatiftir yani gebe değildir diye yorumlanıyor. Her zaman gebelik testleri %99 doğru olmayabiliyor. Gebe bir kadın testte negatifi görüp aslında gebe olabiliyor. 

Gebeliğin en kesin belirtisi ultrason cihazıyla ortaya çıkmaktadır. Adet gününü geçirmiş bir kadın ultrasonla muayene edildiğinde fetusun kesesi görülmelidir. Ayrıca ultrasonla bakılan bir gebenin rahim kasları da kalınlaşmış olmalıdır. Gebeliğin ilk haftalarında henüz fetus çok küçük olduğu için vajinal ultrason ile muayene tercih edilir. Fetusun durumu, kesesi, amniyon sıvısı vs vajinal ultrasonla daha iyi değerlendirilir. Vajinal ultrasondan çekinen kadınlar genelde fetusa zarar vereceği ve ağrılı bir muayene tipi olduğundan şüphelenip bu ultrasonla muayene olmak istemezler. Fakat bu kesinlikle yanlış bir yargıdır. Vajinal ultrasonun rahme herhangi bir zararı olması mümkün değildir ve ayrıca hiç ağrılı bir muayene değildir. 

LÜTFEN DİKKAT!
BU BELİRTİLERİ GÖSTERDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORSANIZ BU YAZIMIZA MUTLAKA BAKIN

HAMİLELİK TESTLERİ

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

FAYDALI LİNKLER

dukan diyeti

dukan diyeti

karatay diyeti

hamilelik-belirtileri