MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Bebek Bakımı


Anne olmanın günümüzde sadece doğurmak olmadığını ispatlayan çok çeşitli durumlar sözkonusu olmaktadır. Aynı şekilde baba olmanın çocuk için sadece ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaktan çok daha fazla detay içerdiğinin artık bilinçli ebeveynler farkında. Son yıllarda anne-baba olma misyonunu çok ciddiye alan, ebeveyn olmanın hakkını veren, çocukları için birçok şeyi göze alabilen aileler çoğalmaktadır. Giderek artan bu bebek bakımı ilgisi çocukları için iyi bir model olma, onlara her şeyin en iyisini ve doğrusunu sunma, çocukların bilinçli bireyler olarak topluma karışması yolunda çok ciddi faydaları olmaktadır. Artık ebeveynler o kadar bilinçli ki hamilelik öncesi, hamilelik ve bebek bakımı ile ilgili çeşitli eğitimler alma yolunda çok emin adımlar atmaktadır. Eskiden olduğu gibi eski inanışlarla, eski usüllerle çocuk yetiştirmenin bir çok konuda yersiz ve yetersiz olduğunu anlayan ebeveynler soluğu uzmanların verdiği eğitimlerde alıyor. Bu da giderek değişen nesillerin daha eğitimli, bilgili ve doğru bireyler olarak toplum kalitesini yükselten bir durumdur.

Bebek bakımıyla ilgili halen yanlış bilgiler mevcuttur. Bu yanlış bilgilerin ve halen uygulanmasının nedenleri; çevre baskısı, bebeğin sorumluluğunu üstlenen kişilerdeki yöntem farklılıkları, deneyimsiz olmak, yenidoğan bebekle ilgili kaygılar, değişime kapalı olmak olarak sayılabilir. Örneğin yenidoğan bebeğin sağlığı ile ilgili endişelerden dolayı sürekli bir stres yaşanmaktadır. Halbuki bu yaşanan stres, hem bebeğin bakımını engelleyebileceği gibi kişiler arasındaki çatışmaya ve annenin sütünün gelmemesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla bebek doğduktan sonra ilk yapılacak şey soğukkanlı ve rahat olmaktır. Bu iki şeyi yapabilen ebeveynler birçok sorunun üstesinden gelebilecektir. Zira yenidoğan bebek, mutluluğun beraberinde birçok problem getirmektedir.

Bebek bakımının en önemli faktörü bebeğin beslenmesi ile ilgili olan konulardır. Bebeğin beslenmesiyle ilgili bilinmesi gereken ilk şey; bebek doğduğu gün her meme emişinde sadece bir çay kaşığı kadar süt onun beslenmesi için yeterlidir. Oysa ki toplumda yenidoğan bebeğin beslenmesi ile ilgili çok büyük kaygılar yaşanmaktadır. Özellikle ilk gün annenin sütünün gelmemesi konusunda yaşanan stres sütün gelmesini daha da zorlaştırır ve bu durum bir kısır döngüye girer. Yenidoğan bebek her geçen gün artan süt ihtiyacını anne memesini emerek sütünü artırmakla karşılayabilir. Sonuçta bebek ne kadar çok emerse anne vücudu eksilen süt yerine fazlasını üretmek için hormonları devreye girmekte ve böylece bebek ve anne arasında karşılıklı bir alışveriş meydana gelmektedir. Süt verme konusunda anne süt sağma pompalarından faydalanabilir. Süt sağma pompaları bebeğin emişini taklit ederek annenin süt üretme hormonunu devreye sokar ve süt üretimi hiç kesintiye uğramadan devam eder. Bebeğin beslenmesiyle ilgili en doğru fikri bebeğin her ay aldığı kilo oranı vermektedir.

Yenidoğan bebeğin her ay alması gereken kilo en az 500 gramdır. İlk aylarda bebek düzenli olarak her 2 saatte bir emzirilmelidir. Fakat bazı durumlarda bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Emzirmeyle ilgili bilinen yanlış bir konu da bu emme süresinden kaynaklanır. Örneğin her 2 saatte bir emzirmeye programlanmış anne, bebeğini gece uyurken uyandırıp uyandırmamak arasında bocalar. Bu konuda en doğru karar bebeğin ay içinde aldığı kilo ile verilir. Eğer bebek gün içinde yeterli olarak besleniyor ve bir ayda yeterli kilo alıyorsa bebeğin uyku düzeni bozulmamalıdır. Zira yenidoğan bebeğin uyku düzensizliği konusunda çok sıkıntılar yaşayan ebeveynler açısından uyuyan bir bebeğin zorla uyandırılması yanlış bilgi niteliğindedir.

Bebek bakımında yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de bebeğin uyku durumudur. Yenidoğan bebek henüz geceyi ve gündüzü ayırt edemediği ve genelde büyüme hormonları gece faaliyette olduğu için bu durum onu gece uykusuz bırakabilir. Dolayısıyla öncelikle sabırlı olunmalı ve eğer mümkünse çevreden bu konuda yardım alınmalıdır. Anne için bebek bakımının en zor maddesi uykusuz kalmaktır. Çünkü anne emzirdiği için gün içinde çok enerji harcar. Aynı şekilde uykusunu aldığında süt üretimi artar. Dolayısıyla annenin düzenli bir uykuya ihtiyacı vardır. Geceleri uyumayan bebekler anneler için tam bir kabustur. Fakat bebeklerin uykusunu düzene sokmanın bazı ipuçları vardır. Örneğin gündüz uykularında bebeğin uyuduğu ortam aydınlatılmalı ki bebek gündüz olduğunu kavrasın. Aynı şekilde gece uykusunda ortam karanlık ya da hafif loş bırakılmalıdır. Gece uyumayan bebekler genelde gaz sancısı çekerler. Bu acılarını gidermek için bebeğin karnına saat yönünde yapılan masajlar gazın boşaltılmasında faydalı olacaktır. Gazın boşaltılmasında eğer çare bulunulamıyorsa gaz giderici ilaçlar mevcuttur. Gece yatmaya yakın bebeklere sıcak bir banyo yaptırılarak güzel bir uyku sağlanabilir. Yine yatmaya yakın bir uyku müziği seçilerek bebeğin başının okşanması da bebeğin gece uyumasını sağlayabilir. Genelde bebeğin gece sık uyanma nedeni açlıktır. Açlığını gidermek için emerken de tam doymadan uyuyan bebekler kısır döngüye girmekte ve sabaha kadar bu böyle devam etmektedir. Gece deliksiz bir uyku sağlamak için anne sütünü sağıp biberonla bebeğe verebilir. Böylece tam doyarak uyuyan bebekler sabaha kadar uyanmayabilir.

Bebek bakımında önemli bir diğer konu da bebeğin alt temizliğidir. Yenidoğan bir bebek günde ortalama 8-12 kez altını kirletebilir. Henüz bağırsakları çok kısa olan bebek, sindirimi en kolay anne sütüyle beslendiği durumlarda çok sık şekilde çiş kaka yapmaktadır. Bu, bebeğin yeterli beslendiğinin bir göstergesidir. Bazı alerjik problemler yaşayan bebeklerde bez seçimi zorlaşmaktadır. Bu problem piyasada çok fazla markanın olmasından dolayı giderilmesi kolay bir problemdir. Alt değiştirme konusunda doğru bilinen bir yanlış da her alt açışta pişik kremi sürülmesidir. Halbuki pişik kremleri cilt tabakasında bir katman oluşturarak cildin nefes almasını engellemektedir. Önerilen şey ise sadece pişik olduğu durumlarda pişik kremi sürülmesidir. Alt alma konusundaki bir diğer detay; bebeğin altının iyice kurulandıktan sonra tekrar bağlanmasıdır. Çünkü bebek bezleri çişi kakayı dolayısıyla sıvıyı bile geçirmeme özelliği olduğu için bebeğin ıslak kalan poposu bezden dolayı hava alamıyor dolayısıyla bu ıslaklık pişiğe neden oluyor. Bebeklerde yaşanan yeşil ya da değişik renkteki kaka da annede stres yaratmaktadır. Halbuki yeşil kaka sadece çok emdiğini gösterir. Çünkü yeterli oranda emen bebeklerin kakası iyice sindirildiği için sarı ve partikül içeriklidir, fakat çok emen bebeklerde ise çok iyi sindirilmeyen anne sütü yeşil renkte olur.

Bebek bakımında özellikle kış aylarında ortam ısısı başlıca problemlerden birisidir. Anne, bebeğinin sürekli üşümesinden kaygılanır ve bu kaygı ile esasında bebeğe daha çok zarar verebilecek yüksek ısıları sağlamasına neden olur. Bilinmesi gereken şey kış aylarında bebek için ideal olan sıcaklık 22 C’dir. Bunun dışında bebek banyo yaparken ortam ısısı artırılabilir. Fakat bilinçsizce çok ısıtılan ortamlar bebeğin terlemesinden kaynaklanan hastalıklara neden olabilmektedir.

 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları