MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Bebek Beslenme Ürünleri


Bir çocuğun 1,5-2 yaşına gelene kadar beslenme konusunda en çok ihtiyaç duyduğu şey biberondur. Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler 24 aya kadar emzirildiği için anne bazen sütünü sağıp biberon ile verme ihtiyacı duyar. Anne sütünün dışında bazen çocuklar meyve suyunu, pastörize sütünü, bitki çaylarını biberon ile içmek isterler. Anne sütünü uzun süre alan çocuklarda memeden ayrıldıktan sonra genelde emme istekleri devam ettiği için biberon, çoğu zaman bir ağız alışkanlığından ibaret olabilmektedir. Bu gibi durumlarda artık bebeklikten çocukluğa geçiş aşamasında gereksiz yere biberon kullanılmamalıdır. Aksi halde biberondan çocuğu ayırmak çocuk için bir travma haline gelebilmektedir. Dolayısıyla biberondan ayırırken çocukta bu geçiş çok yumuşak halde yapılmalıdır. Yenidoğan bebekler doğduktan sonra en geç 1 saat içinde annesi tarafından emzirilmelidir. Daha doğuştan emme refleksleri gelişmiş olan yeni doğan bebek çeşitli nedenlerle emzirilmeden biberonla beslenirse bebek bir daha anne memesini almak istemeyebilir. Çünkü bebek için anne memesini emmek ve sütün gelmesini sağlamak çok zordur. Bebek bunu zaman içinde gelişen damak güçleriyle daha kolay yapacaktır. Fakat ilk etapta karnını doyurma içgüdüsüyle çok kısa süreler emebilen bebeğe biberon verilirse biberonun doğal akışından dolayı süt daha kolay ağzına geleceği için bebek anne memesini emmek yerine daha kolay beslenebildiği biberonu tercih edecektir. Bebek tarafından emilmeyen annenin sütü ise ya çok zor gelecek ya da hiç gelmeyecektir. Çünkü anne sütü ancak bebek emdiği zaman gelir. Bu da bir kısır döngüye girecektir. Sonuçta bebek emmediği için süt hormonları yeterli derecede devreye girmeyen annenin sütü yetersiz gelecek, bebek doymayacak ve anne mecburen biberon ile besleme yoluna gidecektir. Yeni doğan bebeğin biberon verilmesi konusunda özellikle dikkat edilmelidir. Eğer yeni doğan bebeğe illa biberon verilecekse de süt akışının çok yavaş sağlandığı, yeni doğan bebekler için özel olarak üretilmiş çeşitleri tercih edilmelidir. Bu özel biberonlar tıpkı anne memesi gibi az miktarda süt akışı sağlayarak bebeğin emme reflekslerini köreltmez, bebekte aynı anne memesini emiyormuş hissi uyandırarak bebeğin anne memesinden uzaklaşmasını engeller. Bebeğin yaşı ilerledikçe artan beslenme ihtiyacına parallel olarak biberon seçeneği değiştirilmelidir. Çünkü bebeğin beslenme düzeninin bozulmaması gereklidir. Piyasada çok çeşitli güvenilir biberon markaları vardır. Bunlardan bazıları; Philips avent, wee, chicco, bebedor, nuk, medela, dr. brown olarak sayılabilir. Bebek beslenme ürünlerinden en önemlisi olan biberonun hijyenine de ayrıca çok dikkat edilmelidir. Her kullanımdan sonra mutlaka özel biberon fırçalarıyla sıcak su altında yıkanıp güzelce kurulanmalıdır. Hatta mümkünse biberonlar yıkandıktan ve kurulandıktan sonra ayrıca özel sterilizasyon cihazlarında steril hale getirilmelidir.

Bir diğer bebek beslenme ürünü önlüktür. Önlük, bebeklerin beslenme esnasında kıyafetlerine yiyecek artıklarının bulaşmasını engellediği gibi günümüzde çoğu anne diş çıkarma döneminde bebeğin aşırı salgıladığı salyaların da önlükte birikmesini sağlar. Mama önlüğü anneleri çoğu kez kirlenme kabusundan kurtarır. Bebek doğmadan once birkaç tane önlük edinmek gereklidir. Piyasadaki önlükler artık çok eğlencelidir. Önlerinde esprili yazılar, resimler ya da ses çıkaran butonlar bulunmaktadır. Önlük hijyeni de oldukça önemlidir. Çünkü bebeklerin uzun süren oral dönemi yani etrafındaki herşeyi ağzına götürerek tanıma dönemi esnasında bebekler genelde önlükleri ısırır, ağzına alırlar dolayısıyla önlüğün hijyeni bebeğin zararlı enfeksiyonlardan korunması açısından çok önemlidir. Yine önlüğün yıkanması hususunda kimyasal deterjanlar yerine bebekler için üretilmiş organik deterjan ürünleri kullanılmalı ve çamaşırları yıkarken 2 kez durulama seçilmelidir.

Özellikle yeni doğan bebeklerinin beslenmesi söz konusu olduğunda anne için önemli bir gereç de süt sağma pompasıdır. Bu pompalar annenin memesindeki sütün sağılıp biberona doldurulmasını sağlar. Bebekler doğduğunda ne yazık ki annenin sütü henüz tam hazır olarak yeteri kadar gelmemektedir. Ancak bebek emdikçe annenin süt hormonları çalışır ve süt akış miktarı artar. Bebek yeni doğduğunda çeşitli nedenlerle yeteri kadar ememediği durumlarda anneler süt sağma pompalarından yararlanma ihtiyacı duyarlar. Çünkü sütünün bir an önce gelmesini isteyen anneler pompa ile bebeğin emmesinin taklit edilerek hormonlarının düzene girmesini isterler. Meme emildikçe süt üretimi sürekli devam eder. Çünkü süt kanallarındaki süt sağıldıkça yani eksildikçe vücut yerine yenisini eklemek için sürekli sinyal gönderir. Dolayısıyla süt sağma pompalarıyla anne, sütünü arttırabilmektedir. Süt sağma pompaları piyasada manuel ve elektrikli olarak bulunmaktadır. Tek farkı; manuel olanda sağma işlemini kişi kendi eliyle yapar, elektriklide ise sağma işi otomatik olarak makine tarafından yapılır.Süt sağma pompası ve aparatları tek tek çıkarılıp temizlenmelidir.

Bebekler ek gıdaya geçtiklerinde annelerin hayatına yeni bir beslenme aracı girer, o da cam rendedir. Anne sütü ile 6 ay aralıksız beslenen bebeklerin beslenme tablosuna 6. ayın sonunda anne sütü eşliğinde bazı ek gıdalar da eklenir. Bunların en önünde taze meyvelerin suları vardır. Mevsiminde olan meyvelerin suyu ek gıdaya yeni geçen bebeklerde cam rende yardımıyla çıkarılır. Çünkü cam rende ile sadece meyvenin suyu değil meyvenin ufak partiküllü posası da çıkar. Böylece yavaş yavaş daha katı besinlere geçen bebek hafif posalı şekilde meyve suyunu içebilir. Böylece hem lif alımı sayesinde kabızlık engellenir hem de bebekte yeni oluşmaya başlayan katı gıdaların yutma refleksleri gelişir. Cam rendenin cam oluşu sayesinde aynı zamanda bakterilerin üreme koşulları azaltılmış olur.

Sterilizatörler bebek beslenme araç ve gereçlerin hijyenle ilgili olan en önemli kısımlarındandır. Sterilizatör; biberonların, biberon yıkama fırçalarının, emziklerin, bebek mama tabak ve kaşıklarının bakterilerin giderilmesi için kullanılan ve tam hijyen sağlayan önemli bir cihazdır. Mikrodalga ve elektrikli tipleri vardır. Sterilizatörün tam bir hijyen sağlaması, içinde oluşturduğu buhar yardımıyla çok yüksek sıcaklıklara kadar çıkıp bakterilerin ölmesini sağlaması sayesinde gerçekleşmektedir. Çok çeşitli temizleme programları bulunmaktadır. Çalışma prensibinde cihaza belli bir miktar su koymak önemlidir. Sterilizatör açılmadığı taktirde içindeki gereçler 24 saate kadar steril kalabilmektedir.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları