MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Bebek Güvenlik Ürünleri


Bebeğin güvenliği denilince akla herkesin ortak fikirlerde buluştuğu, kimsenin aksini bile düşünemediği çok önemli ve hassas noktalar gelir. Bir anne-baba çiftinin dünyaya bir bebek getirmeden önce üzerinde durması gereken ve dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğin doğduktan sonra sağlıklı ve güvende olmasıdır. Bebeklik, çocukluk, ergenlik ve hatta yetişkinlik dönemlerinde evlatlarının güvenliğini tehlikeye atacak şeylerin ekarte edilmesi konusunda ebeveynler hep aktif olmalıdırlar. Bu aktivitenin en yoğun olduğu dönem bebeklik dönemidir. Çünkü bebekler henüz kendilerinin öz bakımını yapabilecek, yürüyebilecek, giyinebilecek, el motor becerilerine sahip olabilecek yeterlilikte değildirler. Hatta bebekler yürümeye başladıkları dönemde çok büyük tehlikelerle karşı karşıyadır. Anneler genellikle hamilelikte aldıkları kiloların çoğunu bebekleri yürümeye başladığı dönemde vermektedir. Çünkü bebekler bu dönemde sürekli yürümek istedikleri için anneler peşlerinden gitmek zorunda kalmaktadır. Dolayısıyla anneler de bebekleri ile aynı tempoda bütün gün yürümüş olmaktadır.

Bebek güvenlik ürünlerinin en başında güvenlik kapısı bulunmaktadır. Bu güvenlik kapıları çeşitli alanlarda bebeğin olduğu yerin dışına çıkmaması amacıyla kullanılmaktadır. Emekleyebilen, sıralayabilen, yürüyebilen bebekler bu hareketler ile kolayca istedikleri yerlere ulaşabilmektedir. Dolaysıyla bir odadan çıkıp merdivenlerden yuvarlanabilir, yüksek bir yerden düşebilir, banyoya gidip suyla oynarken boğulabilir, mutfağa gidip delen kesen bir araç alabilirler. Güvenlik kapıları bebeğin olduğu odanın önüne, merdiven giriş-çıkışlarına, oyun parklarının önüne, yataklarının etrafına konduğunda bebek için tehlikeli alanlara gitmesi büyük ölçüde engellenebilmektedir. Bu güvenlik kapıları çeşitli malzemelerde olabilmektedir. Örneğin krom, ahşap, demir, alüminyum gibi.

Bebek güvenlik ürünleri kategorisinde önemli olan bir diğer ürün; mutfak dolapları, çekmeceler, buzdolabı, şifonyer gibi bebeklerin açmaya çok meraklı olduğu alanlarda kullanılan ve bunların açılmasını engelleyen ürünlerdir. Bebeklerin ulaşmaması gereken kesici-delici aletlerin olduğu çekmeceler, bebeklerin yememesi gereken tehlikeli yiyeceklerin olduğu buzdolabı ve mutfak dolapları, kapatırken elini sıkıştırma ihtimali yüksek olan çekmeceler, sürekli katlı duran düzenli kıyafetleri dağıtma merakı yüzünden şifonyerlerin açılmasını engelleyen kilitler evin her yerinde olmak zorundadır. Zira emekleyen ya da yürüyen bebeklerin yanında bile olsak saniye gibi çok kısa bir zamanda bile tehlike ile karşı karşıyayız. Bu kilitler dolap kulplarının içinden geçerek dolapların açılmasını, kulpsuz dolaplarda ise bir ucu açılan kapağa diğer ucu kapanan yüzeye yapıştırılarak dolabın açılmasını engeller. Bu kilitler aynı zamanda tuvaletlerdeki klozetin açılmasını engellemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Yeni yürümeyi öğrenen bebeklerin en çok yaşadığı tehlike dengesini kaybederek evdeki sehpa, koltuk, masa, sandalye gibi mobilyaların köşesine çeşitli yerlerini vurmalarıdır. Anne-babaları da en çok korkutan bu durumdur. Çünkü bebeklerin cildi henüz çok hassas olduğu için her darbede hemen bir leke, iz, morluk, kızartı ile kendini göstermektedir. Bu üzücü durum da anne babaların panik olmasına neden olmaktadır. Köşeli mobilyalar için üretilmiş bebek güvenlik ürünleri çok işe yaramaktadır. Bunlar genelde silikon ya da köpük gibi yumuşak malzemeden üretilmiştir. Bu köşelikler köşelere yapıştırılmak ya da takılmak suretiyle uygulanmaktadır.

Çocukların ellerini ayaklarını evde birçok yere sıkıştırma olayı çok bilindik bir durumdur. Dolayısıyla özellikle kapı aralarına çocukların ellerini sıkıştırmamaları için kapının açılan kısmına u şeklinde takılan ve kapının tam olarak kapanmasını engelleyen aparatlar da bebeklerin güvenliği için çok önemlidir.

Evlerde bulunan merdiven aralıkları, balkonlardaki parmaklıkların aralıkları, yataklarının parmaklık aralıkları bazen çok geniş olabilmektedir. Bu genişlik bebekler ve çocuklar için oldukça tehlike teşkil eder. Çocuklar bu aralıklardan düşebilir, kafalarını sıkıştırabilirler. Dolayısıyla çocukların sığabileceği kadar geniş olan bu aralıklar bir kumaş ya da tül ile kapatılmalıdır. Piyasada bu amaçla satılan çeşitli ebatlarda beyaz tül bulunmaktadır.

Çocuklar ve bebekler hareketsiz halde yani uyku halindeyken dahi tehlike altındadırlar. Yataklarının sağı, solu ya da her iki taraftan birden yere düşme ihtimaline karşılık yatak güvenlik ürünleri tercih edilebilir. Bu tehlike ranzalardaki gibi bir koruyucu yükseklik ile sağlanabilir. Yine malzeme olarak yatağın aynı malzemesinden, ahşap ya da plastikten olabilir.

Bebek doğmadan önce ilk alınan güvenlik ürünlerinden birisi de bebek telsizleridir. Bu telsizler bebek ya da çocuk uyurken sesini duymayı ya da kameralı ise görüntüsünü izlemeyi sağlar. Böylece bebek uykudayken anne bebeğin yanına gitmeden rahat bir şekilde işini yapabilir, yüksek sesle bir şey dinleyebilir ya da izleyebilir ya da uyuyabilir. Bu telsizlerin markasına göre, teknolojisine göre belli bir çekim alanı mevcuttur. Tavsiye edilen ise çok çekim alanlı ve kameralı olan bebek telsizleridir.

Ev tehlikelerinin bir diğer çeşidi prizlerdir. Bebekler ve çocuklar evdeki prizlere çok ilgi duyar, sürekli dokunmak, parmaklarını sokmak ve hatta ağızlarıyla prizleri tanımak isterler. Bu durum evdeki prizlerden herhangi birindeki elektrik kaçağı açısından çok fazla tehlikelidir. Prizlere takılan ve prizlerin girişlerini yok eden kapaklar mevcuttur. Yeni yürümeye başlamış, emekleyen bebeği olan herkes bu priz kapaklarından mutlaka almalıdır.

Bebeklerin seyahat esnasındaki güvenliğine değinecek olursak; bebekken puset şeklindeki oto koltuğu, büyüdüğünde ise kilosuna uygun oto koltuklarıyla karşılaşırız. Oto koltuklarının arabaya tam olarak oturduğu isofixli oto koltukları önemle tercih edilmelidir. Zira bir kaza ya da ani durma durumlarında çocuğun oturduğu oto koltuğu asla yerinden çıkmaz ve emniyet kemeri sayesinde çocuğun öne ve yan taraflara savrulmasını engellemektedir. Elbetteki her arabada isofix özelliği bulunmamaktadır. Dolayısıyla isofix özelliği olmayan oto koltukları ile çocuğunuzu seyahat ettirirken onun güvenliği için daha yavaş ve temkinli gitmeye özen gösteriniz. Çocuk oto koltuklarının taşıyabildiği çocuk kilosuna ve boyuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Çocuk, oto koltuğuna sığmayacak kadar büyüdüğünde bir yükseltici ile desteklenerek yine arabanın emniyet kemeri çocuğa takılmalıdır. Çocuklarını oto koltuğunda oturtmadan seyahat ettiren ebeveynlerin arabalarına trafik polisinin ceza yazma yetkisinin olduğu da unutulmamalıdır.

Bütün bu güvenlik ürünleriyle evde önlem alınmasına rağmen çocukların onları sökebilme, çıkartabilme yetenekleri yüzünden sürekli göz önünde tutma, kontrol etme durumunda kalınmaktadır. Ama unutulmamalıdır ki bu dönem de geçici bir süredir. Bu geçiş döneminde geriye dönüşün mümkün olmadığı kazalara uğramamak için anne babaların bu dönemde çok daha hassas olmaları önerilmektedir. 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları