MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Bebek Sağlık Ürünleri - 1


Bebek Sağlık Ürünleri

Bebek sağlığı denince akla bütün annelerin en çok üzerinde durduğu, en hassas noktaları gelir. Çünkü her anne, bebeği için en iyisini ister. Annelerin dünyası bebekleri doğduğu andan itibaren tamamen değişir, hayattaki en önemli şeyi bebeği oluverir. Dolayısıyla bebeğine birşey olacak korkusuyla bebeği ile ilgili tüm sağlık önlemlerini alırlar. Günümüzde anneler bebek sahibi olunca bebek büyütmenin ne kadar zor olduğunu işte o zaman anlarlar. Birçok kez eskiden kendi annelerinin bu işi nasıl yaptıklarına hayret ederler. Çünkü günümüzde bebek bakımını kolaylaştıran çok sayıda yardımcı bakım ürünleri bulunuyor. Bebeğimiz daha doğmadan onun sağlığıyla ilgili bütün yardımcı ürünleri temin etmeye çalışırız.

Bebek sağlığıyla ilgili en önemli araçlardan biri şüphesiz ki ateş ölçerdir. Bebeklerin hayatlarının bazı dönemlerinde yaşadıkları hastalıklar kaçınılmazdır. Bu hastalıklar zaman zaman bebekte ateşin yükselmesine neden olur. Ateş kontrol altına alınması gereken, aksi taktirde ciddi sorunlara yol açabilecek önemli bir sorundur. Sağlıklı bir insanda olması gereken ateş 37 oC olarak bilinir. Bebeklerde bu sayı 38 ve üstüne çıktığında ateş düşürücü ilaçlar verilir. Ateş ölçerler teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı sistemlerde çok daha hassas ve kolay kullanılabilir hale gelmiştir. İnsanda ateşin ölçüldüğü bölgeler; koltukaltı, alın, ağız içi, kulak, makattır. Klasik ateş ölçerlerde ateş, bebeğin bu bölgelerine konularak elde edilir. Fakat bu klasik ateş ölçerler sabit durmak istemeyen bebeklerde problem olur. Onun yerine daha gelişmiş teknolojilerle üretilen uzaktan, bebeğe temas ettirmeden ateş ölçen ateş ölçerler vardır. Bu ateş ölçerin ucunda kızılötesi ışın yayan bölge vardır bu sivri ucu belli bir uzaklıktan bebeğin alnına ya da kulağına tutup düğmeye bastığınızda aletin ekranında yarım saniye kadar kısa bir sürede ateş miktarı okunur. Bu aletlerin bazılarında saat ve daha önceki ateş miktarlarını kaydeden fonksiyonlar da bulunur.

Bebek ateşini ölçen ve bugün için en yeni icat ateş ölçen bebek bantlarıdır. Bu bant bebeğin ateşinin takip edilmesi gerektiği zamanlarda bebeğin baş çevresine takılır ve alnına gelen yerinde 'ateşim yok' yazar. Bebeğin ateşi 37 oC'yi geçtiğinde ve giderek arttığında bu yazı yavaş yavaş silinir ve 38 oC'de tamamen kaybolur. Bu yazının silinmesi bebeğin ateşinin yükseldiğine dair bir ikazdır. Bu ürün pamuktan yapılmıştır, bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Ilık suda yıkanıp tekrar kullanılabilir.

Bebek sağlık ürünü olarak son yıllarda çok kullanılan bir ürün de buhar makineleridir. Buhar yapma makineleri kışın evi ısıtmak için kullanılan sistemlerin evde yarattığı kuruluğu gidermek, odanın ya da evin nemini normal orana getirmek için buhar veren bir alettir. Buhar makinelerinde farklı litrelerde bir su haznesi vardır. İçine su doldurup makineyi çalıştırdığınızda bulunduğu ortama buhar verir. Böylece insan sağlığı için gerekli orandaki nem düzeyi odaya sağlanmış olur. Bebekler de nefes alıp verirken daha rahat ederler ve öksürmesine engel olunur. Yine yeni sistemli nemlendiriciler uzaktan kumandalı, dijital, programlanabilir, sıcak-soğuk buhar veren, iyonizer özellikli gibi farklı özelliklere sahip olabiliyor.

Bebeğin hastalıklarda konforunu sağlayan nazal aspiratörler son yıllarda çok kullanılan ürünlerdir. Bebekler üşüttüğünde hasta olduklarında burunları tıkanır ve bu bebeğin ağızdan nefes almasına neden olur. Bu durum ise bebeğe çok rahatsızlık verir. Ağız kuruluğu yapması, ağızdan virüslerin vücuda girmesi, boğaz ağrısı açısından çok zararlı durumlardır. Bebekler en az 1-2 yaşına kadar sümkürmeyi beceremedikleri için burunları tıkandığında onların sümkürme görevini bu nazal aspiratörler yapar. Genelde bebekler için özel olan okyanus suyu içerikli serum fizyolojiklerle birlikte kullanılır. Nazal aspiratör 2 parçadan oluşur. İlk parçası ucu bebeğin burnuna girecek olan sivri uçlu kısmıdır. Bu uçların dibinde süngere benzeyen ufak bir parça vardır. Bu sünger parçası bebeğin burnundan çekilen sıvı ve katı parçaların işi yapan kişinin ağzına girmesini önler. Bu sivri uçlar tek kullanımlık olup her kullanımda değiştirilir. İkinci parça ise bu sivri uca takılan uzun ince plastik bir borudur. Bu borunun ucunda küçük bir delik vardır, bu delikten bebeğin burnundan hava çekilir. Hava ile bebeğin burnunu tıkayan maddeler ucu sivri parçada birikir. Bu aspiratörü kullanmadan önce serum fizyolojik ile bebeğin burnunun içi iyice yıkanır, salgıların dışarı çıkması sağlanır, daha sonra aspiratör ile bebeğin burnu çekilir. Bu aspiratörün çalışma şeklini elektrikli süpürgeler gibi düşünebiliriz. Burada süpürge, aspiratör işini yapan kişi, bebeğin burnundaki sümükler de halıdaki pislikler oluyor. Bu nazal aspiratör bebeğin burnunun açılmasını dolayısıyla rahat nefes almasını, daha rahat uyumasını sağlıyor. Aspiratörü alırken bu yedek uçlardan da alınmasını tavsiye ediyorum. Nazal aspiratörler genelde bütün eczanelerde bulunuyor.

Makalenin Devamı İçin Tıklayınız

 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları