MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Doğum Kontrol Hapları İle Korunma Yöntemi


Doğum kontrol hapları ülkemizde kadınlar arasında en sık kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Uygulanmasının kolay olması, yan etkilerinin diğer korunma yöntemlerine göre daha az olması, koruyuculuğunun yüksek olması, herhangi bir cerrahi işleme gerek duyulmaması gibi nedenlerden dolayı korunma yöntemleri arasında doğum kontrol haplarının daha sık kullanılmasına neden olmaktadır. Piyasada yaklaşık 30'a yakın doğum kontrol hapı markaları mevcuttur. Bunlar içerdikleri hormon düzeylerine göre farklılık göstermektedir. Günümüzde piyasada bulunan doğum kontrol haplarının hormon düzeyleri 20 mikrograma kadar düşürülmüştür. Böylece doğum kontrol haplarının kadınlarda görülen yan etkileri bertaraf edilmiştir. Aynı zamanda eskiden satılan yüksek doz hormon içeren haplardaki koruyuculuk etkileri aynı kalmıştır. Uzman doktorlar kişiyi jinekolojik bir muayeneden geçirdikten sonra o kişiye uygun doğum kontrol hapını reçeteyle vermektedir.

Doğum kontrol hapları ile ilgili kadınlar genelde yanlış ve kulaktan dolma bilgilere sahiptir. Bu da doğum kontrol haplarının kadınlar tarafından yanlış uygulanmasına yol açmaktadır. Doğum kontrol haplarının gebeliği önleyici etkisi şu şekildedir; bu hapların içinde laboratuar ortamında hazırlanmış östrojen ve progesteron hormonunun türevleri mevcuttur. Düzenli alınan bu haplar sayesinde östrojen ve progesteron hormonları beyinden yumurtalıklara yumurta üretmesi için salgılanan hormonların salgılanmasını engeller, böylece yumurtlama durdurulur ve böylece gebelikten korunulur. Daha önceki yıllarda doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda haplarla ilgili yan etki şikayetleri oldukça fazlaydı. Bunun nedeni hapların içerdikleri hormon seviyelerinin fazla olmasıydı. Günümüzde piyasada satılan doğum kontrol haplarının içerdikleri hormon düzeyleri 35 mikrogramdan 20 mikrograma kadar düşürülmüş olup hem koruyuculuk etkileri aynı kalmış hem de yan etkileri giderilmiştir. 

Doğum kontrol hapları kutusu genelde 21 tabletten oluşur. Adetin ilk günü bir tane almak kaydıyla başlanan doğum kontrol hapları aralıksız her gün bir tane olmak üzere 21 gün boyunca içilir. 7 gün haplara ara verilir. Böylece genelde adet siklusu 28 gün süren bir bayan gebelikten korunur. 8. gün ikinci kutuya geçilir. Avrupada satılan doğum kontrol hapları genelde 28 tabletten oluşur. Kafa karıştırmaması ya da hap içimine ara verildiğinde unutulmaması için diğer 7 günlük haplar da demir ya da etkisiz içeriklidir. 

Doğum kontrol haplarını kullanırken örneğin bir gün içilmesi unutulduğunda ertesi günü 2 tablet aynı anda içilir. Eğer iki gün içilmesi unutulduğunda eğer kullanım aşaması ilk iki hafta içindeyse ertesi iki gün ikişer tane içilir, kullanım aşaması son hafta içindeyse derhal doktordan yardım istenmelidir. Üç gün içilmesi unutulduğunda da yine doktora başvurulmalıdır. 

Doğum kontrol haplarının kadınlarda yarattığı yan etkiler ise şöyledir; bulantı, kusma, baş ağrısı, sivilcelenme, tüylenmede artış, tüylenmede azalış, kilo alma, kilo verme, değişiklik gösteren ruh hali, memelerde hassasiyet, görme bozuklukları, ödem, vs. Bu yan etkiler günümüzde hapların içerdikleri düşük dozlar sayesinde oldukça engellenmiş olup bazı bayanlarda devam etmektedir. Öte yandan doğum kontrol haplarının olumlu etkileri arasında; gebelikten koruması, adet döneminin düzene girmesi, adet sancılarının azalması, adet miktarının azalması, rahim kanseri riskini azaltması, meme kanseri riskini azaltması, yan etkilerin tersine bazı kadınlarda tüylenmeyi azaltması, kilo vermeyi sağlaması olarak sayılabilir.

Doğum kontrol haplarının gebeliği önleyici etkilerinin yanı sıra çeşitli tedavi amaçlarıyla da kullanılmaktadır. Örneğin adet döngüsünü düzene sokmak ya da adet şikayetlerini azaltmak amacıyla da kadınlara tedavi amaçlı verilmektedir. 

 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları