MENÜ için tıklayınız...
Corona (Koronavirüs) ve hamilelik Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?


Hamile kalmak için öncelikle buna kesin bir karar vermek gerekir. Bir çocuğun sorumluluğunu her yönden alabilecek kadar yeterli seviyeye gelmiş anne ve baba adaylarının hamilelik öncesi, hamilelik ve doğum sonrası süreçlerinin getireceği problemlere göğüs germeye karar vermiş olmaları gerekmektedir. Öncelikle bir çocuk sahibi olmaya karar vermiş eşler, birbirlerine bu yolda sürekli destek çıkmalıdırlar. Her iki taraf da kendilerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmek düşüncesinde olmalıdırlar. 

Hamile kalmak için nelere dikkat edilmelidir deyince ilk olarak akla sadece kadının yapacakları gelmektedir. Oysa ki bebeğin oluşması için kadın kadar erkeğin de dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Nedir erkeğin dikkat etmesi gereken şeyler? Öncelikle anne adayı eşini bu süreçte sürekli desteklemelidir.

Çünkü gebelik durumu her kadın için spesifiktir yani bir kadın için her gebelik başlı başına bir olaydır. Bu ilk şartı yerine getiren erkeklerin kendi üstlerine düşen görevlerden birisi sigara içmemektir. Sigaranın sperm öldürücü etkisi artık bilimsel olarak kanıtlanmış olmasının yanı sıra halk arasında da herkes tarafından bilinmektedir. Bu olumsuz etkilere sahip olan maddeler arasında tabi ki uyuşturucu madde ve alkol de vardır. Uyuşturucu madde, alkol ve sigara kullanan erkeklerin çocuk sahibi olma olasılığı % 20'ye kadar düştüğü kanıtlanmıştır. 

Erkeklerin dikkat etmesi gereken şeyler arasında yine sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini olumsuz yönde etkileyen; dar pantolon giymemek, çok oturmamak, dar çamaşırlar giymemek, çok sıcak ortamlarda bulunmamak vardır. 

Kadınlar hamile kalmak için öncelikle kendi vücutlarına yönelik yatırımlar yapmalıdırlar. Kendi psikolojilerini ve fiziksel olarak vücutlarını gebeliğe hazır hale getirmeleri gerekmektedir. Bunun için öncelikle stresten uzak durmaları şarttır. Stresi günümüzde her hastalığın başlangıcı hatta nedeni olarak adlandırıyorum ben. Stres anında salgıladığımız bazı hormonlar vücudumuzdaki çoğu bölgeye zarar verir. Dolayısıyla bir başka kişiye de can verme aşamasında olan bir kadının önce kendi vücudunu kontrol altına alması gereklidir.

Gebe kalmak isteyen kadının mutlaka öncelikle aldığı besinlere dikkat etmesi, mümkün olduğunca organik beslenmeleri gereklidir. Buna şöyle bir örnek verilebilir. Düşündüğümüzde gebe kalamayan kadınların oranı metropolde yaşayan kadınlarda anadoluda yaşayan kadınlara göre çok daha fazladır. Neden tüp bebek merkezleri büyük şehirlerde ve neden anadoludaki kadınların dörder beşer çocuğu var hiç düşündünüz mü? Ben bunu büyük oranda anadoludaki organik ve stressiz hayata yorumluyorum. Hamile kalmak isteyen kadınlar mutlaka her çeşit vitamini almaya da dikkat etmeleri gereklidir. Çünkü vücudunda ne kadar vitamin depolarlarsa bebeklerine o kadar çok faydaları dokunur.

Şüphesiz hamile kalmak isteyen kadınların yapmaları gereken en önemli şey gebe kalması ihtimal günlerde ilişkiye daha sık girmeleridir. Adet döngüsü düzenli ve 28 günde olan bir kadının hamile kalma ihtimali yüksek olan günler 13.-14. günlerdir. Bu hesaplama şöyledir; kaç günde bir adet oluyorsanız o sayıdan 14'ü çıkarıp kalan sayıdaki günde ilişkiye girmelisiniz. Örneğin 30 günde bir adet olan kadın için; 30-14=16 yani adettinden itibaren saydığında 16. günde bu kadının hamile kalma ihtimali en yüksektir. Bunu gözönüne alarak 16. güne 2 gün kala ve 16. günden sonra 2 gün daha sık ilişkide olmalıdır. Bunun nedeni erkekten gelen spermlerin 5 gün boyunca canlı kalabilmesindendir. İlişkiden sonra kadının yapması gereken şeylerden biri de ilişkiden hemen sonra ayağa kalkmamaları ve 5 dakika boyunca karnına masaj yaparak yatmaları hatta ayaklarını yukarıya kaldırmalarıdır. Böylece spermin rahme girip yumurta dölleme olasılığını artırmış olursunuz. Hamile kalmak için seçtiğiniz ilişki saatlerinin sabah erken saatlerde olmasına da özen gösterin çünku spermlerin en kaliteli ve hareketli olduğu saatler sabahlarıdır.

Hamile kalmak için kadınlar arasında kulaktan kulağa geçen bazı besinler de bulunmaktadır. Bunların herhangi bir bilimsel kanıtlanmış etkilerinin olmamasının yanında bunları deneyip hamile kalan kadınların sayısı da oldukça fazladır. Bu besinler arasında örneğin incirin yumurta çatlatıcı özelliği nedeniyle hamile kalmayı kolaylaştırdığı bilinmektedir. Kuru soğanın rahim ve yumurta kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenir. Bal, tarçın, çörekotu gibi besinleri de deneyip olumlu sonuç alan kadınlar var. Bu besinlerin hepsi hamile kalma aşamasında farklı olumlu etki yaparlar. Kimisi döllenecek olan yumurtanın kalitesini artırır, kimisi yumurtanın büyümesini hzılandırır kimisi de yumurtayı çatlatmaya yarar. Hepsinin ortak noktası ise kadınların hamile kalma oranlarını artırmaktır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Corona (Koronavirüs) ve hamilelik

Ancak 2 veriye göre doğum esnasında anneden bebeğe direkt bulaşma yoluyla yenidoğan bebekte enfeksiyon oluştuğu bilgisi......
Okumak için tıklayınız...

Corona (Koronavirüs) ve hamilelik Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları