MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Hamilelik Haftası Hesaplama


Gebelik hesaplama gebelerin en zevk aldığı şeylerden birisidir. Özenle kaç haftalık gebe olduğunu takvimde uzun uzun hesaplamak ister. Gebeliğe aday ve gebe olan kadını sürekli parmaklarıyla hesap yaparken bulabilirsiniz.

Gebe kadın gebelik hesaplamayla bebeğinin ne zaman doğacağını günü gününe saati saatine dahi olsa bilmek ister. Gebelik hesaplama işi gebe kadın için hiç sıkıcı değildir. Gebelik hesaplama işinin nasıl yapıldığını hamile bir kadın çok iyi bilir. Gebelik hesaplamayı gelelim burada da öğrenmeye çalışalım.

Gebelik hesaplamak için öncelikle bilinmesi gereken ilk şey gebe kadının son adet tarihinin ilk günüdür. Çünkü toplam 40 hafta süren gebelik süresinin ilk günü son adet tarihinin ilk günü olarak kabul edilir. Son adet tarihinin ilk gününde kadının daha sonra sperm ile buluşup döllenip embryoyu oluşturacak olan yumurtası oluşmaya başlar. Dolayısıyla sonradan bebek oluşumunu sağlayacak olan yumurtanın ilk oluşmaya başladığı gün gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir. Bu yumurta oluşup büyüyecek ve yeterli olgunluğa ulaştığında çatlayacak ve sperm ile buluştuğunda ise döllenip bebeği meydana getirecektir. Son adet ile birlikte oluşmaya başlayan yumurta sperm ile döllendiğinde bu yumurta rahme girerek orada büyümeye başlar dolayısıyla döllenen yumurta vücuttan dışarıya kanama ile atılmaz. Bu yüzden o aydan itibaren adet döngüsü devam etmez. Gebelik hesaplamada son adet tarihinden itibaren toplam 40 hafta sayılır. Bu 40 haftanın sonunda doğum gerçekleşir.

Aylarca hamile kalmaya çalıştınız, hamile olduğunuzu hayal ettiniz, hamile kalınca neler yapacağınızı düşündünüz, hamilelik haberini ilk kime nasıl söyleyeceğinizi planladınız. Ve şimdi hamile olduğunuzu öğrendiniz tebrikler. Peki ilk kime söyleyeceksiniz? Eşinize mi, annenize mi yoksa en yakın arkadaşınıza mı? Karar vermek çok zor değil mi hepsi sizin için ayrı yeri olan çok önemli kişiler. Ama şu anda önemli olan aylardır uğraştığınız, çabaladığınız, üzerine hayaller kurduğunuz ve şimdi çok istediğiniz bir döneme girdiniz. Bundan sonra ne yapacaksınız? Hangi doktoru seçmelisiniz? Hangi hastane en iyisidir? Bebeğiniz sağlıklı mı? Ama bir dakika öncelikle kaç haftalık hamilesiniz? 

Hamile kalmak isteyen kadınların öncelikle öğrendiği ve uyguladığı hesaplama hamile kalmak için en ideal gün hesaplamasıdır. Adet döngüsüne göre düzenli adet gören kadınlar bir sürü rakamlarla boğuşur bir ay denerler olmadı diğer ay olmadı bir sonraki ay. Büyük uğraş isteyen karışık hesaplamalar sonunda nihayet hamile kalan kadınları bir sonraki aşamada ise bir başka hesaplama bekler. Neyse ki bu hesaplama bir önceki kadar karışık değildir ve üstelik çok daha keyiflidir. 

Hamileliğin 9 ay 10 gün olduğunu herkes bilir. Fakat bu hesaplama çok eski tarihlerden kalma bir hesaplama yoludur. Eskiden bilim bu kadar ileri değilken eski kadınlar, ananeler, babanneler, nineler gebe bir kadının 9 ay 10 gün sonra doğum yaptığını gözlemlemiş ve bu hesabı bütün bayanlar için aynı şekilde geçerli saymıştır. Oysa ki her kadının doğum tarihi kendine hastır. Tabi bu doğum tarihini etkileyen dış etmenler de yok değil ama sağlıklı bir gebeliği olan kadının doğum tarihi birkaç gün yanılma payı ile öngörülebilir. 

Günümüzde gebeliğin ne kadar olduğunu bilmek için öncelikle kadının son adet tarihini bilmesi gerekir. Çünkü gebelik hesaplanırken kadının son adet günü baz alınır. Yani kadın son adet tarihi itibariyle gebe kalmış sayılır. Bir başka deyişle kadının adet olduğu gün bir önceki aydaki döllenmeyen yumurtalarının dışarı atılması yani içinde hiçbir yumurta kalmadığı gün gebeliği başlamış sayılır. Bu tarihten itibaren artık ay değil hafta ile gebelik takip edilir ve gebelik süresi tam 40 haftadır. Gebe kadının son adet tarihinin ilk günü, gebeliğinin de ilk günüdür ve bu ilk günden itibaren 7 gün sonra tam bir hafta geçmiş olur. Bir kadının gebe olup olmadığını anlamak için adetinin gecikmesini beklediği düşünülürse adetinin geciktiği hafta 5. gebelik haftası olur. Çünkü düzenli adet 4 haftada bir olur yani 28 günde bir olur. Gebe kadın doğum tarihini de tam 40 hafta sonra hangi gün ve aya denk geliyorsa o günlerde beklemelidir. Bu hesaplamaya bir örnek verecek olursak son adet tarihi 19 nisan 2011 olan bir kadının tahmini doğum tarihi tam 40 hafta sonra yani 24 ocak 2012 tarihidir. Tabi bu hesaplama kadının normal doğum yapacağı şartlardaki hesaplamadır. Kadın herhangi bir durumla sezeryan ya da erken doğum yapabilir.

Gebe kalan bir kadın eğer son adet tarihini bilmiyorsa gebelik haftası hesaplama için en sağlıklı yol ultrason ölçümleridir. Başlarda her ay sonrasında her hafta doktor kontrollerine giden bir gebenin doğum tarihini hesaplamak için ultrason yöntemi kullanılabilir. Tabi burada bebeğin gelişim hızı da doğum tarihini etkileyen etmenler arasındadır.

Gebeler kendi aralarında gebelik yaşını hafta olarak konuşurlar. Son adet günü hangi güne denk geliyorsa tam 7 gün sonra o gün 1 hafta geçmiş olur. Yani örneğin son adet günü pazartesiye denk gelen bir gebe kadının her pazartesi bir hafta daha gebelik yaşı artar. Diğer pazartesi dışında kalan günlerde ise örneğin 7 haftalık bir gebe, haftasını doldurduğu cuma günü '7+4 günlük gebeyim' der.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları