MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Hamilelik ve Röntgen


Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir.  Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir.  Hamilelik döneminde özellikle karın ve kasık bölgesinde röntgen çektirmek, hamilelik sürecinde radyasyona maruz kalmak açısından ekstra dikkat isteyen bir durumdur. Bu yazı hamilelik ve röntgen konusunda bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. 

Tanı amaçlı röntgen, doktorlara hastanın medikal durumu hakkında  önemli hatta hayat kurtaran bilgiler sağlayabilir. Ama birçok şeyde olduğu gibi röntgenin faydası kadar zararı da bulunmaktadır. Hamilelikte röntgen eğer tedavi için gereken bilgiyi doktorunuza sağlayacaksa çekilmelidir.

Hamilelik sürecinde büyük ihtimalle karın bölgenizden röntgen çekilmesi gerekmeyecektir. Fakat bazı özel medikal durumlar nedeniyle doktor karın ve kasık bölgenizden röntgen isteyebilir. Böyle bir durumda endişelenmeyin. Doğmamış bebeğinize ve size olan riski sizin medikal durumunuzun tanımlanmasından daha büyük olmayacaktır. Ama yine de gereksiz durumlarda küçük de olsa risk alınmamalıdır. Öncelikle doktorunuzu durumunuzdan haberdar edin. Hamileyseniz veya olabilirseniz mutlaka bilgi veriniz. Doktorunuz bu durumda röntgen çekilmesinin iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir ya da daha az radyasyon almanızı sağlayacak bir takım önlemlere başvurabilir.

Hamilelik sürecinde çekilen röntgenlerden; kol, bacak, kafa, diş röntgenleri prosedürlere uygun olarak gerçekleştirildiğinde çocuğunuz için risk içermez. Bununla birlikte annenin karın, kasık, kalça ve böbrek bölgelerinden çekilen röntgenler karındaki bebeği direk radyasyona maruz bırakabilir.

Hamilelikte röntgen çektirme sırasında alınan tanı amaçlı radyasyonun küçük miktarlarda da olsa doğmamış bebeğe zarar verip vermediği ile ilgili bilimsel anlaşmazlıklar mevcuttur. Bununla birlikte gebelik sürecinde alınan alkol, ilaçlar, enfeksiyon ve radyasyona karşı doğmamış bebeğin oldukça hassas olduğu bilinmektedir. Doğmamış bebeğin hücreleri çok büyük bir hızda bölünmekte ve dokuları oluşturmaktadır. Bu aşamada alınan radyasyon doğumsal deformasyon olma olasılığını ya da ileriki hayatında lenfoma gibi hastalıkların ortaya çıkma risklerini arttırmaktadır.  Muhakkak gözden kaçmaması gereken bir nokta da anne hamileliği sırasında  herhangi bir bilinene zararlı etkene maruz kalmasa da doğumsal anomalilerin ve çocukluk hastalıklarının olabileceğidir. Bilim insanları kalıtımsal ve genetik faktörlerin  bu konudaki önemine dikkat çekmektedirler.

Hamile olduğunuzu bilmeden röntgen çekildiyseniz, öncelikle panik olmayın. Doğmamış bebeğinize röntgen sonucu zarar verme olasılığınız  oldukça düşük olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Nadir de olsa hamile olduğunu bilmeden karın ve kasık bölgesinden kısa  süre içerisinde çok sayıda röntgen çektirmiş olunabilir. Bu durumlarda olası riskler doktorlarla görüşülmelidir. Haftalara göre maruz kalınan dozlar ve gebelik sürecinin değerlendirilmesiyle ilgili bilgiye Tablo 1’ den ulaşılabilir. Röntgen filmlerinde bebeğin maruz kaldığı dozlar Tablo 2 de verilmiştir.

Tablo 1. Hamilelik haftası maruz kalınan doz değerleri ve gebelik değerlendirmesi

 

Hamilelik haftası

<5 rad

5-15 rad

>15 rad

< 2

gebeliğin devamı önerilir

gebeliğin devamı önerilir

gebeliğin devamı önerilir

2-8

gebeliğin devamı önerilir

sonlandırma düşünülür

sonlandırma düşünülür

8-15

gebeliğin devamı önerilir

sonlandırma düşünülür

yüksek risk , fakat sonlandırmaya gerek olmayabilir

>15

gebeliğin devamı önerilir

gebeliğin devamı önerilir

devam önerilir

 

 

Tablo 2. Röntgen filmlerinde bebeğin maruz kaldığı dozlar

Röntgen Filmi

rad

Akciğer

0.001 rad

Karın

0.2-0.3 rad

Kalça

0.25 rad

Diş

0.001 rad

Baş-Boyun

0.001 rad

 

Kaynaklar:

http://cms.galenos.com.tr/FileIssue/15/726/article/37-42.pdf

http://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/MedicalImaging/MedicalX-Rays/ucm142632.htm

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları