MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Hamilelikte Cinsellik


Cinsellik kavramı toplumumuz gibi orta ekonomik düzeyli olan ülkelerde yaşayan insanlar arasında maalesef halen bir tabudur. Halbuki cinselliğin yemek yeme, su içme, tuvalet, uyumak gibi çok insanca bir hareket olduğunu artık olgun bireyler olarak kabul etmeliyiz. Aksi taktirde toplumda cinselliği bastırılan, cinsel problemlerini çözemeyen kişiler başgösterir. Yalnız cinselliği bir tabu olmaktan çıkarmak demek cinselliğin her yerde ve amacı dışında kullanılması anlamına gelmez. Her üreme dönemine girmiş kişinin bir cinsel hayatı vardır ve bazı kişilerde cinsel hayat çeşitli nedenlerden dolayı arka plana atılmış, ara verilmiş ya da bitmiş olabilir. Cinsel hayatı sekteye uğrayan insan gruplarından bazıları da hamile kadınlardır. Gebe kadın gebe kalabilmek için yapması gereken cinsel ilişkiyi yapmış ve gebe kaldıktan sonra aktif cinsel hayatı artık daha yavaş tempoda gider bazen ise bir süre hiç devam etmez. 

Toplumumuzda bir batıl inanç olan ve asla bilimsel bir tarafı olmayan en bilinen görüş; gebelikte cinsellik varlığında bebeğin sakat doğacağı ya da bebeğe zarar vereceği görüşüdür. Bilimsel olarak doğru olan şey, sağlıklı bir gebelikte cinselliğin devam edebilmesidir. Gebeliğin ilk aylarında fiziksel olarak cinselliğe bir engel bulunmamasından dolayı cinsel yaşam çok az etkilenir ya da hiç etkilenmez. Gebeliğin ilk trimesterinde yani ilk 3 ayında gebelik hormonunun artışından dolayı meydana gelen mide bulantıları, mide yanmaları, kusma, yorgunluk, uykulu durum, ağırlaşma, gebeliğe tam adapte olamama şikayetlerinden dolayı cinsel yaşam yavaşlayabilir. Bu durumlarda gebe kadının eşi anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Ayrıca gebe kadının memelerindeki ödemden dolayı şişlik meydana gelir ve bu, memelerde çok hassasiyete neden olur. Bu hassasiyetin derecesi bazen o kadar artar ki gebe kadın yan yatmalarda, elle dokunulduğunda bile çok rahatsız olurlar. 

Gebeliğin ikinci trimesterinde yani 3-6 aylar arasında gebeliğin başlarındaki şikayetlerin azalması ve gebeliğe daha fazla adapte olunmasından dolayı gebe kadın daha rahat bir cinsellik yaşayabilir. Gebeliğinin ikinci trimesterindeki gebe kadın sadece fiziksel olarak bebeğin büyümesiyle karnının büyümesi sonucu cinsellikte çok rahat hareket edemeyebilir. Fakat bu aylarda cinsellik halen serbesttir.

Gebeliğin üçüncü trimesterinde 6-9 aylarda artık gebelik çok ilerlemiş hatta sonuna gelinmiştir. Dolayısıyla bu aylarda cinsellik çok daha yavaş tempoda devam etmektedir hatta bazen cinselliğe ara verilmiş olabilir. Bebeğin çok büyümesiyle gebe kadının karnı artık iyice büyümüştür ve hareket alanları kısıtlanmıştır. Gebelik sağlıklı devam ediyorsa cinsellik son aya kadar devam edebilir. 

Gebelikte cinsel arzu anlamına gelen libidoda kişiden kişiye artış ya da azalma görülebilir. Genelde cinsel organındaki kan damarlarındaki artış ve kan dolaşımının hızlanmasından dolayı cinsellik daha fazla arzu edilir. Gebelikte cinsellik sırasında kadının orgazm olmasının bebek için hiç bir zararı yoktur hatta bazı araştırmalar orgazm esnasında rahim kasılmalarının bebeğin kalp atışında olumlu yönde etki ettiği ortaya çıkarmıştır. Gebelikte olası bir durum da erkeğin eşini artık bir anne olarak görmesi ve psikolojik olarak eşinin eski cinsellik hayatındaki gibi görememesidir. Fakat bu durum elbette ki geçicidir ve korkulmamalıdır. Her iki taraf da birbirine saygı göstermek zorundadır. 

Gebelikte cinselliğin yasak olduğu durumlar; düşük riskleri, riskli gebelikler, kanama, vajinal ağrılar, psikolojik durumlar, erken doğum ihtimali, amniyon sıvısının gelmesi, partnerde var olan hastalıklar, idrar yolları enfeksiyonu olarak sayılabilir. Gebelikte cinsel sorunların doğumdan sonra biteceği akla getirilmelidir.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları