MENÜ için tıklayınız...
Corona (Koronavirüs) ve hamilelik Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme


Hamilelik süreci bir kadının yaşayabileceği belki de ilk ve tek özel süreçtir. O kadar özeldir ki hayatındaki başka hiç bir olaya benzemez. Ne ilk okula başladığı güne, ne üniversiteyi kazandığını öğrendiği ana, ne evlendiği, ne mezun olduğu, ne ilk iş gününe; hiç birisi bir çocuk sahibi olmak kadar insana hayat kaynağı olamaz. Hayatın bu en önemli aşamasının elbette ki zorlu bir süreci de vardır. Bu süreç içinde kadın, hem kendine hem bebeğine iyi bakmakla yükümlüdür. Hayatının hiç bir döneminde sorun olmaktan çıkmayan kilo problemi bu gebelik sürecinde de gebe kadına ayrıyeten eklenen problemlerin bir tanesidir. Her gebe kadın az ya da çok mutlaka kilo alır. Kilo alımı ise her normal kadında olduğu gibi her gebe kadında da çok farklıdır. Çünkü herkesin kendine has bir metabolizması, genetiği, hayat tarzı, yaşam temposu, fiziksel özellikleri bulunmaktadır.

Bütün bu farklılıklara bir de gebelik yaşı, gebeliğin riskli olup olmadığı, bebeğin büyüme hızı gibi etmenler eklenince bir gebe kadın için kilo alıp verme durumu oldukça spesifik bir hale gelmektedir. Dolayısıyla gebelik her kadın için bambaşka bir deneyim haline gelmektedir. Hatta aynı kadın için farklı gebelikleri bile bambaşka özellikler içerebilir. 

Gebelikte kadınların kilo alım durumları çok çeşitlidir. Örneğin bazı gebe kadınlar gebeliklerinin ilk haftalarında birden bire çok hızlı kilo alırlar, sonra kilo alım hızları yavaşlar. Kimi gebe kadın ilk aylarda bulantı şikayetlerinden dolayı az ya da hiç kilo almayabilir ve hatta bazen kilo verebilirler. Kimi gebeler de gebelikleri boyunca hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Ne şekilde olursa olsun değişmeyen şey gebe kadınların mutlaka kilo aldığıdır. Ve bu durum kadınlarda başlı başına bir problem olabilmektedir. Hayatı boyunca kilo almamak ve kilo vermek için diyet yapan, dengeli beslenen, spor yapan, çeşitli kilo verdirici yöntemlere başvuran gebe kadının yaptığı bütün çabalar bir anda suya düşer. Ama hamile kadın şunu unutmamalıdır ki bir bireyi dünyaya getirmenin verdiği mutluluk, gurur herşeye değerdir. Bu, gebelikte canı ne isterse yemeli, istediği kadar kilo almalı anlamına elbette ki gelmez. Ama bir insanın en özgür olduğu, en doyasıya yaşaması gereken süreç hiç şüphesiz ki gebeliktir. Gebeliği bazı sınırlar içinde tutmak sağlıklı bir bebek ve doğum için çok önemlidir. 

Hamilelikte diyet yapmak hiç bir doktor ya da insan tarafından önerilmez. Diyetin kelime anlamı gereği insanın forma girmesi, fazla kilolarını vermesi ya da mevcut ideal kilosunu devam ettirmesi durumu gebeler için geçerli değildir. Ama gebe bir kadın kendi diyet kavramını kendisi oluşturabilir. Gebelikte diyet denince akla illa ki normal anlamıyla kilo vermek gelmemelidir. Gebeler de kendilerine ait bir beslenme düzeni oluşturabilir. Bu beslenme düzeni yani diyetin ilk amacı gebe olan kadının aşırı kilo almasını engellemek, düzenli ve yavaş şekilde gerektiği kadar kilo almasını sağlamak olmalıdır. Hamilelikte beslenme şekli asla besin çeşitlerinden kaçınmak olmamalıdır. Hamilelikte beslenme yani diyet herşeyden gerektiği kadar yemek şeklinde olmalıdır. Çünkü hamile bir kadına hiçbir şeyi yasaklayamazsınız. Gebelik durumu dolayısıyla normalde yemediği bir şeyi yemek isteyebilir. Bu aş erme özelliği gebe kadında salgıladıkları prolaktin, progesteron hormonlarından ileri gelmektedir. Bunun dışında halk arasında da gebe bir kadının canının istediği birşeyi yiyemediğinde bebeğinin sağlıksız, bir tarafının eksik doğacağı batıl inancı oldukça yaygındır. Bunun kesinlikle bilimsel bir yanı olmamakla birlikte bu, halk arasında gebelerin beslenme konusunda en özgür kişiler olduklarına işaret eden mizahi bir görüştür. 

Hamileliğin ilk aylarında kilo verme durumu da görülebilen bir durumdur. Hamilelikte yükselen bazı hormonlar gereği gebe kadında mide bulantıları, mide yanmaları şikayetlerinden dolayı hamile kadın düzenli beslenemez ve sonucunda zayıflar. Bu bulantı şikayetleri bazen gebeliğin ilk aylarında biter bazen ise doğuma kadar devam edebilir. Buna bağlı olarak gebe kadın gebeliğin sonunda çok az kilo almış olabilir. Fakat bu istenen bir durum değildir çünkü bebeğin 40 hafta boyunca düzenli kilo alması ve gelişmesi gereklidir. Hamile kadın karnında taşıdığı bebeğini aralarında meydana gelen bir göbek bağı yardımıyla besler. Bu göbek bağı ile bebek, annenin yediği her besinin kana geçmiş şekliyle kan ile beslenir. Dolayısıyla bebek, gelişimi için gerekli her türlü vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ gibi besin gruplarını kan aracılığı ile alır. 

Sağlıklı bir şekilde ilerleyen gebelikte kadınlar 9 ila 13 kilo arasında kilo almalıdır. Bunun altında ya da üstündeki değerler hem anne hem bebek için risk oluşturabilecek değerlerdir. 9 kilonun altında kilo alan anne adayları çeşitli nedenlerden dolayı iyi beslenememiş ve dolayısıyla bebeğini de iyi besleyememiş olabilirler. 13 kilonun üstünde kilo alan gebe kadınlarda ise hem doğum olayı zor bir hal alır hem de bebeğin fazla kilo almasına neden olmaktadır. Ayrıca fazla kilo alan anne adayları doğumdan sonra bu kiloları vermekte güçlük çekebilirler. Doğum sonrası depresyonunu da düşününce alınan ve kolaylıkla verilemeyen fazla kilolar anneler için tam bir kabusa dönüşebilir. Dolayısıyla kolay doğum yapmak, doğum sonrası bebeğine daha kolay bakabilmek ve kendi psikolojisi açısından ideal kilo almak her gebenin amacı olmalıdır. Bunun yanı sıra fazla kilolu doğan bebeklerin ileride şeker, tansiyon, kalp, obezite hastalıklarına yakalanma riskleri artmaktadır. 

Genelde hamilelik sürecinde alınan kiloların yaklaşık 4-5 kilosu doğumdan hemen sonra gider. Bu 4-5 kilo; bebeğin kilosu, suyu, annenin vücudundaki ödemdir. Gebeliğinde ortalama 10 kilo alan bir anne için bu sayı aldığı kiloların sayısının sadece yarısıdır. Dolayısıyla doğumdan sonra da anne, beslenme düzenine yani diyetine dikkat etmek zorundadır. Bunu yaparken elbette ki lohusa olduğu ve bebeğini emzirdiği unutulmamalıdır. Aldığı kiloları çok hızlı vermeye çalışan anne, doğum esnasında kaybettiği enerjiyi geri alamaz, bebeğini verimli bir şekilde emziremez, günlük temposunu idame ettiremez. Dolayısıyla anne sağlığını kaybederse bebek de onun kadar bundan etkilenir. Doğum sonrasında annenin yapacağı en etkili kilo verme yöntemi emzirmedir. Bilimsel olarak da emzirmenin enerji yaktırdığı, kalori kaybettirdiği dolayısıyla zayıflattığı bilinmektedir. Emziren bir anne günde 500- 1000 ml süt vermektedir. Emzirirken anne, verdiği her 1 ml süt için 3 kalori enerji harcar. Dolayısıyla emziren anne günde en az 1500 kalorilik enerji sarfeder. Bu da yaklaşık 140 dakika orta tempoda yürüyüşe denk gelmektedir. Yani emziren anne hiç spor yapmasa bile günde 1500 kalori harcar. Dolayısıyla bu da onun aldığı kiloları düzenli olarak verebilmesi anlamına gelmektedir. Ama bu, annenin hiç spor yapmayacağı anlamına ise hiç gelmez. Doğumdan sonra anne normal doğum yaptıysa 1-2 hafta içinde, sezeryan doğum yaptıysa 1 ay içinde yavaş tempoda spor yapmaya başlayabilir. Sadece doğum yapan kadınlar için değil bütün insanlar için yapılması şart olan spor sayesinde anne hem psikolojik olarak lohusalıktan kurtulur hem de bebeğine daha verimli şekilde bakabilir. 

Riskli gebeliklerin dışında her hamile spor yapabilir. Hamilelikte elbette ki ağır kondüsyon sporları önerilmez. Hafif tempoda yürüyüş, yine hafif tempoda yüzme gebelikte yapılabilecek sporlardandır. Hamilelikte düzenli yapılan spor, kilo alımını yavaşlatır ve aynı zamanda doğuma yardımcı olur. Hamilelikte spor ile birlikte dengeli beslenme sayesinde aşırı kilo alımı engellenir. Hamilelikte beslenmede önemli olan şey kaliteli besinler tüketmektir. Örneğin protein grubundan yumurta, süt, yoğurt, peynir, kırmızı et, beyaz et gebeler tarafından düzenli tüketilmelidir. Sebze grubundan ise havuç, domates, kabak, yeşillik, kereviz, pırasa, taze fasulye, barbunya gibi besinler kaliteli yiyeceklerdir. Her insan için olduğu gibi gebe kadınlar için de karbonhidrat sınırlı tüketilmesi gereken besin grubudur. Gereksiz hamur işleri, ekmek, kızartmalar,şekerli gıdalar,  yağlar sadece hamilelikte gereksiz kilo alımına yol açar. Ayrıca bu besin grupları çok tüketildiğinde gebelikte tehlikeli olan diyabete neden olabilir. 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Corona (Koronavirüs) ve hamilelik

Ancak 2 veriye göre doğum esnasında anneden bebeğe direkt bulaşma yoluyla yenidoğan bebekte enfeksiyon oluştuğu bilgisi......
Okumak için tıklayınız...

Corona (Koronavirüs) ve hamilelik Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları