MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Sperm Problemleri


Günümüzde gebelik planlayan evli çiftlerin oranı giderek artmaktadır. Bu artışa paralel olarak gebeliği engelleyen bazı sorunların ortaya çıkma oranları da son yıllarda artış göstermiştir. Gebeliği engelleyen problemler kadınlarda ve erkeklerde oluşan farklı hastalıklardan kaynaklanmaktadır.  Kadınlardan kaynaklanan gebeliği engelleyen sorunlar arasında yumurtalık-yumurtlama problemleri, polikistik over sendromu, genetik gibi problemler en başta yer almaktadır. Erkeklerde ise gebeliği engelleyen problemler; sperm olmaması (azospermi), sperm sayısının az olması (oligospermi), sperm hareketliliğinin yetersiz olması, hormonal problemler, sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, yüksek ısıya maruz kalma olmak üzere çeşitli nedenlerdir. Gebeliğin oluşumunu engelleyen problemlerin yüzde 25'i erkekten kaynaklanan, %50'si hem erkek hem bayandan kaynaklanan, % 25'i ise kadından kaynaklanan problemlerden dolayı meydana gelmektedir. Evli çiftlerden birinde ya da her iki taraftada var olan problemlerden dolayı çiftlerin çocukları olamamaktadır. Kadın ya da erkekten kaynaklanan problemlerin yanı sıra biyolojik olarak bir problemi olmayan fakat yine de nedeni belirlenemeyen durumlardan dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler de vardır. Bu bilinemeyen nedenler üzerinde son yıllarda birçok araştırma yapılmaktadır. Fakat halen kanıtlanmış sonuçlar elde edilememiştir. Bilimadamları bu nedenleri; radyasyon, organik olmayan hayat tarzı, stres, genetik bozukluklar, uyuşturucu ve sigara bağımlılığı, kimyasal ilaçlar olarak sıralamaktadır. 

Gebeliğin oluşumunu engelleyen bir durum varsa öncelikle erkeğin sperm durumunun taranması gereklidir. Bunun için yapılan sperm testine spermiogram denir. Spermiogram testi 4-5 gün dinlendirilen erkeğin masturbasyon yapmak suretiyle verdiği spermlerin sayısının, yapısının, hareketliliğinin ve şeklinin incelenmesi anlamına gelmektedir. Spermiogram testinin normal olması gereken sonuçları Dünya Sağlık Örgütü tarafından standartlaştırılmış olup şu şekildedir:

pH>7.2

Hacim 1.5-5 mL

sperm sayısı >20 milyon /mL

Hareket >%50

Canlılık>%75

Lökosit<1000000/mL

Progresif hareket>%30

Morfoloji>%50 

Spermiogram incelemesi yapılan erkekte sperm sayısının az ya da hiç olmaması durumu, sperm taşıyan kanallardaki tıkanıklıktan meydana gelmektedir. Bu durumda micro TESE ameliyatı yapılır. Bu ameliyat ile azoospermi işlemi ile testislerden sperm çıkarılır. Fakat bu işlem %100 garantili bir işlem değildir. Sperm bulma olasılığı %40-60 arasında değişir. 

Erkekten kaynaklanan gebeliği engelleyen problemler arasında hormonal bozukluklar da önemli bir sorundur. Erkeklik üreme döngüsünde rol alan testosteron, prolaktin, FSH ve LH hormonlarına kan tahlili ile bakılır. Üreme için salgılanan hormonlarda bir dengesizlik, bozukluk varsa ilaç tedavisine başlanır. 

Gebeliği %80 oranında engelleyen sorunlar arasında uyuşturucu madde, alkol ve sigara bağımlılığını da gözardı etmemek gereklidir. Bu tehlikeli maddeleri her iki tarafında kullanmaması gereklidir. Çünkü bu maddeler kadındaki yumurtanın, erkekteki spermin morfolojisini ve kalitesini önemli miktarda bozmaktadır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları