MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Suda Doğum


Anne adayları hamile kaldıkları andan itibaren geleceğe dair birçok şey düşünmeye ve planlamaya başlar. Doğacak olan yeni bebeği ile birlikte sorumlulukları da artacağından kendisi ve bebeği için sürekli doğru kararlar almak isterler. Dolayısıyla araştırma ve doğru şekilde bilgilenme yoluna giderler. Zira her geçen gün her alanda birçok yenilik meydana gelmektedir.

Bilinçli bir anne adayı bütün bu yeniliklerden haberdar olmalı ve bebeği için uygun olup olmadığına karar vermelidir. Anne adayının ilk olarak istediği şey bebeğine sağlıklı bir şekilde kavuşmaktır. Dolayısıyla bebeğe kavuşma yolu olan doğum şekli karar verilecek en önemli şeylerden birisidir. Doğum şeklini belirleyen birkaç faktör bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları; annenin sağlık durumu, bebeğin anne karnındaki pozisyonu, bebeğin sağlık durumu, bebeğin kilosu, tekil-çoğul gebelik durumu, başvurulacak sağlık kurumu, erken doğum durumu gibi. En çok tercih edilen doğum yöntemleri normal doğum ve sezaryen doğumdur. Bunun yanında son 20 yıldır çok popüler ve çok tercih edilen suda doğum yöntemi günümüzde birçok sağlık kurumunda uygulanmaktadır.

Suda doğum adından da anlaşılacağı üzere suyun içinde gerçekleşen doğumdur. Suda doğumun son yıllarda çok popüler olmasının en önemli nedeni çok sancılı geçen doğum sürecinin kısalması ve annenin çok büyük bir konfor içinde doğum yapmasıdır. Suda doğum yapma aşamaları normal doğumdan farksızdır.

Suyun doğumdaki faktörü ise doğumu daha da kolaylaştırmaktır. Suyun doğumu kolaylaştırmasının nedenleri arasında; suyun rahatlatıcı etkisi ile annenin kendini daha iyi, sakin, stressiz, rahat, gevşek hissetmesi, ılık suyun annenin kaslarını gevşetmesi ve dolayısıyla doğum travması yaşamaması, ılık su ile annenin kan basıncının normal doğumdaki gibi yükselmemesi, annenin stres oranının azalması ile hücrelere ve dolayısıyla bebeğe daha çok oksijen gitmesi, anne stressiz olduğu için bebeğin de stressiz olması, anne daha konforlu olduğu için doğuma verebileceği performansın daha yüksek olması, suyun rahatlatıcı etkisi ile annenin doğum sancılarını daha az hissetmesi, doğuma yardımcı olan rahim kasılmalarının daha verimli bir şekilde gerçekleşmesi, suyun kaldırma kuvveti sayesinde annenin hareket kabiliyetinin artması olarak sayılabilir. Normal doğumun anneden anneye göre değişiklik göstermesi ile birlikte ne kadar zor bir süreç olduğunu bilmeyen yoktur. Bu zorluğun yanına bir de var olan riskleri eklenince anne adayları genelde normal doğumdan çekinmektedir. Fakat normal doğum için bebeği ve kendisi uygun olan anneler açısından doğum travmasını çok büyük oranda azaltan suda doğum şekli bugün anneler tarafından çok tercih edilmektedir.

Suda doğum isteğe bağlı olarak iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi doğum sancıları başladığı andan itibaren doğum bitene kadar suda geçen süreç, ikincisi ise sancılar başladığında suya girip doğum olayı başladığında annenin ameliyathaneye götürülmesidir. Bu tamamen anneye bağlıdır. Suda doğum annenin rahatça sığabileceği boyutta bulunan bir su havuzu içine sıcak su doldurularak başlamaktadır. Anne sancıları başladığında bu havuza girer ve sancılarının daha düşük dozda hissedilmesi sağlanır. İsteğe bağlı olarak babalar da eşlerine destek amacıyla havuzun içinde ya da havuzun dışında, annenin yanında bulunabilir. Suda doğum esnasında düzenli olarak bebeğin kalp atışları kontrol edilir. Annenin doğumu gerçekleştirebilmesi için gereken rahim ağzı açıklığına sıcak suda daha kısa sürede ulaşılabilmektedir. Annenin rutin rahim açıklığı kontrolleri ile doğumun seyri belirlenir. Suda doğum esnasında bir doğum hemşiresi ve uzman doktor doğuma eşlik eder, doğumu gözlemler, herhangi olumsuz bir durumda hemen müdahale eder. Bunun dışında tüm doğum süreci anneye bağlıdır. Dolayısıyla suyun yardımı ile anne doğumu daha kısa sürede ve daha kolay yapar. Öyle ki bazı suda doğum olaylarında bebek doğduğunda dahi anne hiçbir şey hissetmemektedir. Bebek açısından da suda doğumun avantajı anne karnında zaten suyun içinde olan bebek suyun içinde doğduğunda da hiçbir değişiklik hissetmediğinden doğum esnasında travma yaşamayacaktır. Dolayısıyla bebeğin daha stressiz olması daha sonraki dünyaya adaptasyon, emme gibi olayları daha da kolaylaştırır.

Her durumun hem olumlu hem olumsuz yönleri olduğu gibi avantajlarının yanı sıra suda doğumun da dezavantajları elbette mevcuttur. Örneğin annenin uzun süre suda olmasından dolayı suya geçen mikroplardan bebek dışarı çıkınca etkilenebilir, enfeksiyon riski ortaya çıkabilmektedir. Bir diğer dezavantaj ise bebek doğduktan sonra akciğerleri ile nefes aldığı için içine girdiği su ciğerlerine kaçabilir ve bebeğin suda boğulma riski vardır. Suda doğumun bütün bu artı eksileri iyice tartılarak düşünülmelidir.

Son yıllarda suda doğuma da bir yenilik gelmiştir. Bu doğum şeklinin adı Üçüncü Lotus Doğumudur. Yine suda gerçekleşen bir doğumdur. Üçüncü lotus doğumunda prensip bebek doğduktan sonra bebeğin göbek bağının hemen kesilmemesidir. Araştırmacılara göre bebeğin plasentasında bebeğin alması gereken önemli maddeler bulunmaktadır. Doğumdan sonra 24 saat boyunca kesilmeyen göbek kordonu sayesinde bebek daha çok kan hücresi ve faydalı maddeler almaya devam etmektedir. Buna bir kanıt oluşturabilecek durum ise bazı toplumların bebek plasentasının kutsal olduğunu kabul etmesidir. Aynı şekilde türk toplumunda da kesilen göbek bağının özenle saklanıp, farklı görüşler ve inanışlar doğrultusunda göbek bağının farklı yerlere gömülmesi de düşünülebilir.

Suda doğumun gerçekleşemeyeceği bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları; çoğul gebelikler, büyük bebekler, annede tansiyon, şeker, kalp, astım gibi hastalıkların olması, bebeğin ters gelmesi, erken doğumda, bebeğin anne karnında kaka yapması, annede kanama gibi herhangi bir olağan dışı durumların varlığı gibi sıralanabilir.

Suda doğumun daha da kolaylaşması açısından bazı durumlarda ve yine isteğe bağlı olarak doğumda bir de psikolog bulundurulabilir. Bu uzman anneye doğumla ilgili telkinler vererek psikolojik olarak ve fiziksel olarak daha verimli olmasını sağlamaktadır. Suda doğum sağlık kurumlarında olabildiği gibi evde de gerçekleşebilmektedir. Suda doğum fiyatları ise diğer doğum şekillerinden biraz daha yüksektir çünkü suda doğum özel bir organizasyon ve hizmet gerektiren bir durumdur.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları