MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Üreme Sisteminde Genetik Bozukluklar


Tüm anne baba adaylarının doğru zamanda mutlaka istedikleri ve insan hayatındaki en önemli varlık olmaya aday şey; bebektir. Bebek sahibi olmak istemeyenler, istem dışı olan bebeklerinden sonra aslında daha önce neden bebek istemediklerini çok kere sorgularlar. Bebek sahibi olamayanlar için ise bu durum tam bir kaostur. Öyle ki eşler arasında zaman zaman çok yıkıcı tartışmalara bile neden olmaktadır. Bebek sahibi olmak isteyip olamayan bayanlarda zaman içinde psikolojik problemler var olmaktadır. Erkeklerde ise genelde anne adayının bu psikolojisi kendini kötü hissettirir.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler arasında anne adayının ilk bir yıl doğal yollarla hamile kalması beklenilir. İlk bir yıl içindeki süreç bebek sahibi olmak isteyenler için doğal bir süreçtir. Ancak bir yıldan fazla süredir doğal yollarla hamile kalınamadığı durumlarda artık çeşitli müdahaleler yapılması önerilir. Bebek sahibi olamayan anne adaylarına çeşitli tetkikler yapılır. Kan ölçümleri, ultrason muayeneleri hamile kalamayan bayan için oldukça açıklayıcı tanılar koymaktadır. Baba adayları içinse sperm ölçümleri, kan ölçümleri tetkikleri yapılır. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde saptanan herhangi bir hamileliği engel teşkil edici rahatsızlık hemen uygun tedavi ile giderilme yoluna bakılır. Ancak çiftler bazen o kadar şanslı olmayabiliyor. Hamileliğin olmadığı ya da gebelik kayıplarının yaşandığı durumların yaklaşık % 50’sinde  çiftlerde hiçbir hastalık olmayabiliyor. Bu durum ise çiftlerde oldukça ümitsiz ve çaresiz durumlara neden olabiliyor.

Günümüzde bebek sahibi olmaya engel olan durumlar arasında en komplike olanı genetik faktörlerdir. Çünkü genetik faktörlere bağlı problemlerin tanısı çok zor olmaktadır. Genelde bayan ve erkek bireylerde aranan üreme bozukluklarına bağlı hastalık nedenleri belli nedenlerdir. Genetiğe bağlı problemlerin tanı konma aşamaları maliyetli olmakla birlikte tedavisi zor nedenlerdir. Çünkü hamileliğe engel teşkil eden genetik faktör, kişilerin oluşması sırasında oluşan bir kromozom bozukluğu ya da kromozom mutasyonu esnasında oluşmuştur. Dolayısıyla kişinin geniyle oynanabilmesi maalesef günümüzde çok geçerli olmayan ve çözümü olmayan bir durumdur.

Genetik bilim dalı alanındaki gelişmelerin yetersizliği nedeniyle üreme sisteminde yarattığı bozukluklar çok ayrıntılı bir biçimde yeterli derecede ortaya konamamaktadır. Ancak kısırlık konusunda genetik inceleme bazı kliniklerde mümkün olmaktadır. Bu genetik inceleme sonucunda elde edilen verilere göre erkek kısırlığının genetik nedenleri şu şekilde açıklanabilmektedir;

-          İnsan vücudu yapısı ve bütün fonsksiyonları normal olmasına rağmen seks kromozomları arasından Y kromozomu geni üzerindeki silinmelerden dolayı erkek testisinde sperm oluşumu az olmakta ya da hiç sperm oluşumu görülememektedir.

-          Konjenital Bilateral Vas Deferens Agenezisi denilen genetik hastalığa bağlı olarak erkeklerde doğuştan sperm taşıyan kanalların hiç oluşmamasından dolayı erkek testisinde sperm üretimi oluşmasına rağmen çıkışı olamadığı için sperm görülmez.

-          Klinefelter sendromu denilen genetik hastalığa bağlı olarak erkeklerde seks kromozomlarının sayısındaki anomalilikten dolayı erkeklerde testis gelişimi kötüdür ve sperm üretimi azdır.

-          Bunların yanı sıra seks kromozomlarındaki yapısal gen bozuklukları da infertiliteye yani kısırlığa neden olmaktadır.

Genetik incelemeler sonucunda, tekrarlayan düşükler ya da ölü doğum öyküleri yaşayan çiftlerde genetik bozukluk taşıyıcılığı da görülebilmektedir. Genelde bu durumlarda anneden gelen kromozom bozukluğu olma ihtimali daha çoktur. Preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile çok düşük ya da ölü doğum yaşayan bayanlarda anormal gebelikler tanısı konabilmektedir. Yine aynı yöntem sayesinde genetik bozukluğa sahip olan erkeklerden oluşacak  yine erkek bir çocuğun üreme sisteminde ya da herhangi bir vücut sisteminde bozukluk oluşup infertilite yani kısırlık ya da başka bir hastalık çeşidi sahibi olmasına engel olunabilmektedir. 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları