MENÜ için tıklayınız...
Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Hamilelik Öncesi, Hamilelik Sırası ve Sonrası...

HAMİLELER ve
HAMİLE KALMAK İSTEYENLER!!

Yeni Doğan Bebek


40 haftayı içeren merakın, ilginin, sevincin, hasretin, korkunun, endişenin ve daha pek çok değişik duyguların yaşandığı o eşsiz gebelik dönemi artık sona erdi. Mutlu sona nihayet erildi. Artık kucağınızda bundan sonraki hayatınızı kökten değiştirecek, hayata bakış açınızı tamamen farklılaştıracak bir dünya harikası duruyor. Kucağınıza tutuşturulan bu muhtaç varlığın bütün sorumluluğu artık sizde. O, sizin sayenizde beslenecek, büyüyecek, gelişecek, her şeyi öğrenecek, tanıyacak. Dünyanın en güzel duygusu size bahşedilirken aynı zamanda da çok büyük bir yük omuzlarınıza oturmuş durumdadır. Çünkü ileride bir birey olup topluma karışacak olan birinin tepeden tırnağa her şeyi sizden sorulacak. Onun iyi olması da kötü olması da sizin sayenizde olacak.

İnsan hayatındaki gelişim dönemleri kişiye ait dönemler olarak bilinse de aslında anne, bütün bu dönemlerden sorumlu kişidir. İnsan hayatı boyunca gelişim temellerinin atılmasını sağlayan anne, evladının her döneminde aslında bir başrol görevindedir. Çünkü bir annenin en temel görevi ve duygusu evladının hayatını düzenlemek, onun iyi birisi olmasını sağlamak, mümkün olduğunca doğruları yapmasını sağlamak, yaşamını olumlu yönde etkilemektir.

Yeni doğan bebeklerin gelişimi hususunda özel bir hassasiyet vardır. Bu, bebeğin henüz dünyaya yeni gelmesinden dolayı dış dünyaya zor adapte olmasından, annenin bebeği tanımamasından, bebekle kurulan iletişimin çok yeni olmasından kaynaklanmaktadır. Anne henüz bebeği ile verimli bir iletişim kuramadığı için bebeğinin gelişiminin iyi olduğunun tek göstergesi bebeğine ait boy-kilo eğrisidir. Bu eğrinin gidişatı; bebeğin genetik yapısına, cinsiyetine, doğum şekline, anne sütüne, bebeğin karakteristik özelliklerine, vs bağlıdır. Yenidoğan bebeğin olması gereken boy aralığı 47-53, kilo aralığı 2.5-4.5 olmakla birlikte bebeklerin gelişimine ait boy- kilo tablosu aşağıdaki gibidir.

Yenidoğan bebekler, doğdukları andan itibaren uzman bir pedagog tarafından muayene edilir. Yenidoğan bebeğin sağlıklı olup olmadığını gösteren ilk muayenesinde uzman doktor öncelikle bebeğin solunumunun düzene girmesi için ağzını, yüzünü, burnunu ve vücudunu kurutur, temizler, ıslaklığını giderir,  göbek kordonunu keserken solunum sekresyonlarının boşalması için bebeği baş aşağı tutar,  bebeğin akciğerlerindeki suyun boşaltılması için aspirasyon yapar, kesilen göbek kordonunun çevresini steril gazlı bir bezle sarar, olası bir göz enfeksiyonu için göz damlaları damlatır, bebeğin ısı kaybını önlemek için sıcak ve kuru örtülerle sarar, kan değerlerinin ölçümü için topuğundan kan alır. Yenidoğan bebek ilk iki hafta çok çeşitli tarama testlerinden geçer.

Yenidoğanların %90’ında görülen fizyolojik sarılık kontrol altına alınmalıdır. Bazı bebeklerin anne-baba-bebek arasındaki kan grubu uyuşmalığı (AOB uyuşmazlığı) nedeniyle bebeğin sarılık değerleri çok yükselebilmektedir. AOB uyuşmazlığına; annenin kan grubunun 0 olması karşısında bebeğin kan grubunun A,B ya da AB olmasından kaynaklanan, anne ve bebek arasındaki kan grubu uyuşmalığı neden olmaktadır. Yenidoğan bebeğin gerçek doğum ağırlığı 10 gün sonra belirlenir. Ancak bebeğin doğduğu günkü kilodan en fazla % 10 oranındaki kilo düşüşü normal sayılabilir. Bunun üstünde kilo kayıpları yenidoğan için tehlike arzetmektedir. Yenidoğanın bir hafta sonra mutlaka işitme testi yapılmalıdır. Ayrıca fiziksel muayeneleri düzenli bir şekilde uzman tarafından kontrol edilmelidir. Yenidoğan bebeğe bir ay sonra kalça çıkıklığı testi denilen OAE testi yapılmalıdır. Herhangi bir problem karşısında tedavisi hemen uygulanmalıdır. Örneğin ilk aylarda üst üste 2 bez takmak gibi (kalça kemiklerini ayıran bir uygulama).

Yeni doğan bebekle ilgili en bilinen şey günün çok büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmesidir. Yeni doğan bir bebek günün 18-20 saatini uyuyarak geçirir. Bebek, anne karnındayken ellerini kollarını aktif bir şekilde kullanamadığından, doğduğundaki hareket özgürlüğü onları korkutur ve bu onlar için bir ağlama nedenidir. Bundan dolayı son yıllarda yeni doğan bebeklerin kundaklanması önerilmektedir. Bebek, anne karnındaki pozisyonuna en yakın konumu kundak halindeyken hissettiği için bu, ona güven vermektedir. Bebek gelişimindeki en önemli faktör olan beslenme konusunda ise yeni doğan bebeğin anne memesini emmesi çok önemlidir. Doğduktan sonra en geç yarım saat içinde emzirilen bebekler, meme emme reflekslerini daha iyi ve verimli şekilde kullanabilmektedir.

Dolayısıyla doğduktan sonra ilk yapılması gereken şey emzirmektir. Emzirmek, anne sütünün gelmesi açısından da başrol oynar. Yeni doğan bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimi açısından ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri önerilir. Emmek bebek açısından sadece beslenme olmayıp, onun dış dünyayla güven içinde bir bağlantı kurmasına neden olmaktadır. Fakat ne yazık ki bebeğin fiziksel problemler nedeniyle meme ememesi, doğduktan sonra memenin geç verilmesi, biberon verildiğinden dolayı meme istememesi, annenin emzirmeyi reddetmesi, annenin sağlık problemleri gibi nedenlerle bebek, anne memesinden mahrum kalabilmektedir.  Bu durumda yenidoğan bebeğe mama verilmektedir. Fakat yenidoğan bebeğin henüz sindirim ve dolaşım sistemi başta olmak üzere bir çok sistemi verimli çalışmadığı için mama verilen yenidoğanlarda gaz sancıları baş göstermektedir. Öyle ki bazı durumlarda kolik bebeklerin gaz sancıları çok sıkıntılı bir dönem olmaktadır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hamilelik ve Röntgen

Hamilelik kendimize ve doğmamış çocuğumuza dikkatle bakmamız için bize verilen önemli bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları; sigara ve alkol kullanmamak, reçete edilen ilaçların hamilelikte kullanımının uygunluğuna dikkat etmektir....
Okumak için tıklayınız...

Hamilelik Belirtileri Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik Ağrıları Hamilelik Testleri Bebek Bakımı Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları